sobota, 27 stycznia 2018

KACZYŃSKI PRZYGOTOWUJE OFENSYWĘ NA FRONCIE PROJEKTU MIESZKANIE PLUS. SKĄD PiS WEŹMIE KASĘ? CZY Z HANDLU KRYPTOWALUTĄ NARODOWĄ?

Jarosław Kaczyński zaapelował podczas spotkania Rady Politycznej PiS o ofensywę w realizacji flagowego projektu Mieszkanie Plus. To przedsięwzięcie ma funkcjonować jako koło zamachowe polskiej gospodarki. Zbudowanie kilkudziesięciu tysięcy mieszkań w najbliższych trzech latach ma skutkować utrzymaniem wzrostu polskiego PKB na poziomie zbliżonym do 4%. Taki efekt pisowskich rządów w obecnej kadencji ma służyć jako główny oręż w walce z konkurencją polityczną o sejmowe fotele w wyborach w 2019 roku. Jeśli Kaczyńskiemu uda się ruszyć „z kopyta” ze swoim flagowym projektem, to wówczas zwycięstwo PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych, dające tej partii ponad 60% miejsc w Sejmie, jest niemal na 100% pewne.

Znalezione obrazy dla zapytania budowa photo
Budowa loftów dla najbogatszych

Realizacja projektu Mieszkanie Plus wymaga zadłużenia się Polski

Koszt wybudowania 100 tys. mieszkań rocznie, po cenie 4 tys. złotych za metr kwadratowy należy szacować na około 30 - 40 miliardów złotych. Kwota ta jest wyższa niż koszt programu Rodzina 500+. Pomysł Kaczyńskiego jest zaprojektowany w ten sposób, że wybudowanie w okresie pierwszych 5 lat od 200 tys. do 300 tys. mieszkań miałoby stanowić bazę finansującą inwestycje mieszkaniowe w kolejne kilkaset tysięcy mieszkań w okresie następnych 5 lat.  Aby jednak projekt ruszył „z kopyta”, w skali ogólnopolskiej, rząd musi wyłożyć w jego początkowej fazie od 30 do 40 miliardów złotych. Skąd na takie przedsięwzięcie wziąć kasę?

Najprostszym sposobem pozyskiwania kapitału inwestycyjnego przez państwo jest zadłużenie się. To jednak zawsze wiąże się z powstaniem dodatkowych kosztów obsługi takiego zadłużenia. Realizacja projektu Mieszkanie Plus przez kilka lat mogłaby więc doprowadzić do wzrostu zadłużenia Polski o ponad 10%. Rynki finansowe zareagowałyby na taką perspektywę istotnym wzrostem  rentowności obligacji rządowych – według estymacji makroekonomicznych do poziomów nawet 4%-5%. Skutkowałoby to zwiększeniem rocznego kosztu obsługi zadłużenia kraju nawet do wysokości 80 miliardów złotych. W takiej sytuacji mielibyśmy do czynienia z katastrofą budżetową. Kaczyński i Morawiecki przyczyniliby się więc do finansowego skompromitowania Polski.

Czy rząd jest w stanie wysupłać 40 miliardów każdego roku w najbliższych trzech latach, nie zadłużając Polski?

Pozyskanie przez rząd dodatkowej kwoty 100 miliardów złotych w okresie trzech lat graniczy niemal z cudem. Czy więc projekt Kaczyńskiego jest z góry skazany na porażkę? Czy też stanowi wyłącznie marketingowy chwyt przed wyborami samorządowymi w 2019 roku?

Jeśli rząd ruszy z realizacją projektu Mieszkanie Plus i w jego ramach wybuduje  tylko kilka tysięcy mieszkań, to opozycja wykrzyknie: Kaczyński oszukał wyborców

Obecnie w Polsce deweloperzy budują rocznie około 80 tys. mieszkań. Aby udział partii rządzącej w polskim rynku mieszkaniowym był widoczny dla elektoratu, rząd musiałby budować rocznie co najmniej 40 tys. mieszkań. W przeciwnym razie wyborcy odkryją to, że projekt Mieszkanie Plus jest wyłącznie marketingową ściemą.

Gdzie leży kasa, którą można wykorzystać na realizację projektu Mieszkanie Plus?

Realizacja mieszkaniowego projektu PiS wymaga zastosowania niestandardowych i innowacyjnych działań pozyskania kapitału. Okazuje się, że można wymyślić takie narzędzie w postaci zmyślnie skonstruowanego aktywa finansowego, którego sprzedaż przez rząd  na międzynarodowym rynku finansowym mogłaby stanowić źródło finansowania projektu Mieszkanie Plus w wysokości 40 miliardów złotych rocznie przez okres nawet 5 lat. Co więcej, takie narzędzie mogłoby dodatkowo przyczynić się  do redukcji polskiego długu.

Jeśli PiS wykorzysta opracowany pomysł (jego twórcą jest Wojciech Krysztofiak), to wówczas Kaczyński osiągnie historyczny sukces, gwarantując swojej partii - przed przejściem na emeryturę polityczną - sukcesy wyborcze w kolejnych kampaniach. Na czym więc polega ten pomysł?

Zaprojektowany instrument finansowy wykorzystuje mechanizm uzyskiwania przez dłużnika około 20% „zysku” rocznie od pożyczonej kwoty. Na przykład, sprzedając na rynku finansowym taki instrument pochodny o łącznej wartości 80 miliardów złotych, rząd mógłby rocznie „zarobić” około 15 miliardów złotych. Z kolei znakomita część wartości uzyskanej w wyniku sprzedaży aktywa mogłaby zostać przeznaczona na spłatę dotychczasowego zadłużenia kraju. Proces obniżania zadłużenia skutkowałby dodatkowo spadkiem rentowności obligacji polskich na rynkach międzynarodowych. To zaś dałoby w efekcie obniżkę kosztów obsługi zadłużenia. Jednym z elementów zaprojektowanego procesu gry finansowej jest kryptowaluta, która byłaby emitowana przez NBP lub Ministerstwo Finansów.

Czy PiS pracuje nad użyciem kryptowaluty w procesie pozyskiwania środków finansowych na program Mieszkanie Plus?

Żaden z polityków PiS nie uzyskał dostępu do opracowania zaprojektowanego instrumentu finansowego i strategii jego implementacji na rynku. Nie jest jednak wykluczone, że pisowscy hakerzy wykradli je z komputera, w którym dokument został zapisany. W grudniu 2017 roku niektóre agendy rządowe zostały  poinformowane o istnieniu takiego projektu. Jego sprzedaż jakiemuś innemu rządowi mogłaby bowiem wiązać się z próbami oskarżania twórców pomysłu o działanie na szkodę państwa. Dlatego rząd otrzymał ofertę „zakupu” pomysłu. Czy skorzysta?

Znalezione obrazy dla zapytania bitcoin photo
Kryptowaluta może zostać wykorzystana do oddłużania państw
Media donoszą, iż w ostatnich dniach Morawiecki powołał specjalny zespół, który ma zająć się procesem cyrkulowania kryptowalut na polskim rynku. W jego skład wchodzą: szef KNF, koordynator służb specjalnych, szef MSWiA i Prokurator Krajowy. Czy więc Morawiecki zamierza uruchomić proces wykorzystania kryptowaluty dla sfinansowania projektu Mieszkanie Plus?

***

Wojciech Krysztofiak - autor artykułów naukowych w czasopismach: „Synthese”, „Husserl Studies”, „Axiomathes”, „Semiotica”, „Filozofia Nauki”, „History and Philosophy of Logic”, „Foundations of Science” (13 artykułów w bazie Web of Science); autor książki “Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad Traktatem logiczno-filozoficznym Wittgensteina (Wydawnictwo Naukowe Semper 2017); stypendysta: The Norwegian Research Council for Science and the Humanities, The Soros Foundation-Open Society Institute; członek The Rationalist International; laureat grantów  badawczych Narodowego Centrum Nauki: w latach 2013-2015 (na temat mentalnych mechnizmów liczenia) oraz w latach 2017-2019 (na temat mechanizmów profilowania przestrzeni narracyjnych); inwigilowany w 1988 roku przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa w operacji pod kryptonimem "Krytyka".  



  



smallseotools.com –  pagerank checker

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz