TEKST Z DNIA 27.09.2013 ROKU
Debata nad zaostrzeniem aborcji stanowi spektakl odgrywany przed biskupami z Episkopatu Polski – przed Prymasem Kowalczykiem, Ryczanem, Hoserem, Dydyczem, Michalikiem i pozostałymi hierarchami Kościoła Katolickiego. Papież Franciszek zaapelował o dialog katolików z ateistami. Media katolickiej inteligencji równocześnie z Papieżem wysłały sygnał do środowisk antyklerykalnych, zapraszając intelektualnego lidera polskich ateistów, agnostyków i antyklerykałów – prof. Jana Woleńskiego (najbardziej uznanego na świecie żyjącego, polskiego filozofa) do debaty na temat katechezy w szkole w Tygodniku Powszechnym.
Dnia 26. 09 posłowie postanowili wyemitować nowy odcinek serialu politycznego pod tytułem „Aborcja”. Dyskutują projekt nowelizacji ustawy zaostrzającej prawo do aborcji. Zwolennicy Kaczyńskiego bluzgają na polskie kobiety z użyciem takich epitetów, jak „morderca”, „zabójca” czy „dzieciobójczyni”, zapominając o tym, że to ich protegowana Renata Krzymuska, nauczycielka katechezy w jednej z warszawskich szkół, zabiła bestialsko przedszkolaka. http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/674015,jaroslaw-kaczynski-i-renata-krzymuska-ich-zbiezne-wizje-polskiej-edukacji-efektem-kongresu-pis.html .
O co chodzi „brunatnym koszulom PiS-u”?
Debata nad zaostrzeniem aborcji stanowi spektakl odgrywany przed biskupami z Episkopatu Polski – przed Prymasem Kowalczykiem, Ryczanem, Hoserem, Dydyczem, Michalikiem i pozostałymi hierarchami Kościoła Katolickiego. Kościół bowiem upokorzył Kaczyńskiego w sierpniu, odmawiając mu poparcia w referendum warszawskim. http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/676106,kosciol-katolicki-pograzyl-kaczynskiego-zmowa-prymasa-z-tuskiem-przeciwko-pis-%E2%80%93-na-marginesie-sondazu-homo-homini.html . Prymas Polski Józef Kowalczyk nazwał działania PiS w Warszawie hucpą i awanturnictwem politycznym. Kościół wysłał tym samym Tuskowi sygnał o gotowości do poparcia PO.
Kaczyńskiemu słupki sondażowe zaczęły spadać; stracił w ciągu ostatniego miesiąca około 5% elektoratu. Papież Franciszek zaapelował o dialog katolików z ateistami. Media katolickiej inteligencji równocześnie z Papieżem wysłały sygnał do środowisk antyklerykalnych, zapraszając intelektualnego lidera polskich ateistów, agnostyków i antyklerykałów – prof. Jana Woleńskiego (najbardziej uznanego na świecie żyjącego, polskiego filozofa) do debaty na temat katechezy w szkole w Tygodniku Powszechnym. http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/677235,niektorzy-katolicy-rozmawiaja-z-niektorymi-antyklerykalami-papiez-franciszek-wspiera-dialog-z-antyklerykalami-przeciwko-kaczynskiemu.html . Kaczyński musi więc dać odpór Tuskowi i jego Platformie Obywatelskiej. Wszczynając aborcyjną burdę, usiłuje pokazać biskupom, że jest „lepszym psem myśliwskim” niż Tusk.
Kościół Katolicki rozumie grę lidera „polskich, brunatnych koszul”. http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/673449,pis-i-faszyzm.html . W interesie kleru nie jest jednak danie władzy Kaczyńskiemu. Jest za wiele niewiadomych w tym politycznym równaniu. Najważniejszą z nich jest związek PiS, Kaczyńskiego, Rydzyka z rosyjską agenturą. Episkopat musi zakładać to, że infiltracja rosyjskich służb wywiadowczych w strukturach PiS jest głęboka. http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/677687,pis-i-rosyjska-agentura.html Dlatego też Kaczyński jest traktowany przez najwyższych rządców Kościoła z wielkim dystansem - analogicznie, jak twórca belgijskiego „reksizmu” - Leon Degrelle. https://www.youtube.com/watch?v=APLkV94QkZM czasach nazistowskich. Belgijscy biskupi tolerowali Degrelle’a tylko do czasu – potem mu podziękowali. Kaczyński chce się wkupić w ich łaski za wszelką cenę – nie chce skończyć jak „kato-faszysta” Degrelle na wygnaniu w Hiszpanii.
Szczwany Tusk
Tę grę rozumie Premier Rządu. Skoro Episkopat kręci z Tuskiem interesy kosztem Kaczyńskiego ( Rząd dotychczas nie uregulował na życzenie Kościoła Katolickiego w Polsce kwestii In vitro), to dzisiaj również PO ubije z Kościołem biznes - nie w stylu Sawickiej, ale negocjacyjnie. Jeśli projekt przejdzie do dalszego opracowywania, to Tusk pokaże, że jego partia jest skłonna do kompromisów ideologicznych.
Taka gra jest bez wątpienia ryzykowna dla Platformy, gdyż część jej dotychczasowego elektoratu jest antyklerykalna. Z drugiej jednak strony Tusk pokaże księżom, że również on umie reprezentować ich interesy na scenie politycznej, że Gowin nie musi odgrywać roli głównego mecenasa katolicyzmu w Polsce.
Co na to Palikot i Hartman?
Dla liderów nowej socjalliberalnej partii obecna rozgrywka w Sejmie jest korzystna – ujawnia bowiem strefy interesów poszczególnych partii. Pokazuje wyborcom to, który klub poselski opowiada się za koncepcją cywilnego, neutralnego religijnie państwa. W dzisiejszej debacie szaleńcami i oszołomami okażą się członkowie niemal wszystkich klubów poselskich z wyjątkiem posłów z Ruchu Palikota.
***
Wojciech Krysztofiak (autor prac naukowych w: „Synthese”, „Husserl Studies”, „Axiomathes”, „Semiotica”, „Filozofia Nauki”, „History and Philosophy of Logic”; uczestnik Seminarium filozoficznego w Paryżu, z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i Prezydenta Francji Jacques’a Chirac’a; stypendysta: The Norwegian Research Council for Science and the Humanities, The Soros Foundation-Open Society Institute )
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz