sobota, 27 stycznia 2018

MIĘDZYNARODOWY KONTEKST KONFLIKTU IZRAELA Z PIS. KOMU ZALEŻY NA POMPOWANIU SONDAŻY DLA KACZYŃSKIEGO?

Nowelizacja ustawy o IPN wywołała ostry konflikt dyplomatyczny pomiędzy Izraelem a Polską. Nowe prawo ustanawia karę grzywny lub więzienia do trzech lat za przypisywanie odpowiedzialności lub współodpowiedzialności Polsce lub narodowi polskiemu za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne. Ustawa przewiduje taką samą karę dla tych, którzy w sposób rażący pomniejszają rolę rzeczywistych sprawców w tych zbrodniach. Ustawa ma umożliwić karanie tych wszystkich, którzy używają zwrotów „polskie obozy śmierci” oraz tych, którzy negują i pomniejszają czystki etniczne dokonane przez banderowców na Polakach zamieszkujących Ukrainę.

Znalezione obrazy dla zapytania holocaust photo
Ofiary niemieckiego Holocaustu

Najpierw protest rządu Ukrainy, potem cios ze strony Izraela

MSZ Ukrainy skierowało 26 stycznia 2018 roku notę do polskiego MSZ, w której wyraża zaniepokojenie nowelizacją ustawy o IPN. Ukraińcy stwierdzają:
Przykro nam, że ukraińska tematyka po raz kolejny jest wykorzystywana w polityce wewnętrznej Polski, a tragiczne stronice wspólnej historii są nadal upolityczniane. /…/  Chcielibyśmy przypomnieć autorom projektu ustawy, że Ukraińcy, jak i Polacy, doznali ogromnych cierpień ze strony totalitarnych reżimów w latach drugiej wojny światowej, a także z oddaniem walczyli o wolność swojej ojczyzny./…/ W tym kontekście niezwykłe zaniepokojenie wywołuje zamiar przedstawienia Ukraińców wyłącznie jako "zbrodniczych nacjonalistów" i "kolaborantów III Rzeszy”.

Po nocie ukraińskiego rządu, protest skierował rząd Izraela. Premier Benjamin Netanjahu wezwał ambasadora izraelskiego w Warszawie, aby ten zaapelował do polskiego rządu o zmiany w ustawie. Z izraelskiego punktu widzenia, nowelizacja ustawy o IPN pozwala na blokowanie „mówienia prawdy o Holocauście”.

Znalezione obrazy dla zapytania Netanjahu photo
Premier Izraela, Benjamin Netanjahu
Jeden z izraelskich polityków, członek Knesetu, Yair Lapid napisał na twitterze:

Wymyślono to w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostały zamordowane, nie spotykając niemieckiego żołnierza. Istniały polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni.

Nowelizacja ustawy została sformułowana w wieloznacznym języku

Pretensja rządu Izraela jest zrozumiała. Faktem bezspornym jest to, że cała Europa, a więc również Polska, lat trzydziestych XX wieku jest współodpowiedzialna za Holocaust. Najlepszym przykładem legitymizacji hitlerowskiego i niemieckiego antysemityzmu był udział reprezentacji sportowych europejskich państw w nazistowskiej olimpiadzie w Berlinie. Polscy sportowcy również rywalizowali z niemieckimi sportowcami, których większość była członkami NSDAP. Polski rząd nie zaapelował do innych państw europejskich o bojkot hitlerowskiego happeningu w Berlinie.

Ustawa nie definiuje kategorii odpowiedzialności i współodpowiedzialności, które należy odróżniać od pojęcia udziału. Bezspornym faktem jest to, że Polska i jej naród nie brały udziału w Holocauście. Jednakże udział w zbrodni i współodpowiedzialność za zbrodnię nie są czymś tym samym.   

W ustawie termin „odpowiedzialność” nie jest użyty w znaczeniu prawnym, czyli jako oznaczający sankcje wobec podmiotu za zaistnienie negatywnie ocenianego stanu rzeczy. 

W potocznym rozumieniu słowa „odpowiedzialność”, podmiot jest odpowiedzialny za zaistnienie danego faktu wtedy, gdy w jakiś sposób jego działania lub zaniechanie odpowiednich działań wpływa na zajście danego faktu. W tym sensie, każde państwo europejskie było odpowiedzialne za Holocaust. Dlatego projektowana przez PiS nowelizacja ustawy zasadniczo blokuje jakikolwiek dyskurs na temat odpowiedzialności Europy za upowszechnienie się w XX wieku nazizmu i brutalnego antysemityzmu. Roszczenia rządu Izraela są więc uzasadnione. Nie zostały one jednak elegancko wyartykułowane.

Czy redakcja nowelizacji ustawy została zamówiona przez Putina?

To, że tak niechlujne zredagowanie nowelizacji ustawy o IPN, wywoła wojnę dyplomatyczną z Izraelem, było z góry do przewidzenia. Każdy rozgarnięty umysłowo obywatel zada bowiem pytanie: jak rozumieć filozoficzną kategorię odpowiedzialności i współodpowiedzialności? Zgodnie z Kodeksem Karnym, odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa nie jest penalizowana. Karze się za sprawstwo lub udział we sprawstwie przestępczego czynu.

Skoro filozofowie od czasów Sokratesa nie mogą w tym względzie dojść do porozumienia, to czy sędziowie, rozpatrując, na przykład doniesienia senatora Koguta, będą w stanie precyzyjnie rozumieć kategorię przypisywania narodowi odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za jakiekolwiek zbrodnie?

Skłócenie Polski z Ukrainą i Izraelem wpłynie na osłabienie naszych relacji z amerykańską administracją. Izrael jest bowiem jednym z najważniejszych sojuszników USA,  jest strażnikiem żywotnych, amerykańskich interesów na Bliskim Wschodzie. Konflikt z Izraelem może więc brutalnie zakończyć nasze aspiracje do zakupu systemu obrony Patriot. Wystarczy, że rząd Izraela postawi veto.

Tillerson w Warszawie w kontekście izraelskiego protestu

Rozmowy Tillersona z Morawieckim i Kaczyńskim koncentrowały się na trzech tematach: rosyjskim zagrożeniu w kontekście przygotowań Putina do aneksji Ukrainy, Nord Stream II oraz zakup Patriotów.

Budowa Nord Stream II ma stanowić zabezpieczenie gazowe dla Niemiec w sytuacji, gdy Rosja zaatakuje Ukrainę. Obecnie gaz do Europy z Rosji jest transportowany gazociągami przechodzącymi przez Ukrainę. Wybudowanie Nord Stream II pozwoli Putinowi na zamknięcie kurków w ukraińskich gazociągach. Po wybudowaniu Nord Stream II ewentualny najazd Rosji na Kijów nie musi skutkować stratami gospodarczymi dla Niemiec, Austrii i pozostałych państw europejskich.

Podobny obraz
Mapa gazociągów z Rosji, Ukrainy i Białorusi do Europy (źródło: openeuropeblog.blogspot.com
Jeśli polska armia nie zostanie zaopatrzona w system Patriot i liczebność wojsk NATO na naszym terenie nie zostanie zwiększona, to wówczas, w razie inwazji Rosji na Ukrainę, Polska stanie się wyłącznie buforowym obszarem, który Niemcy mogą zawsze poświęcić za pokój w Europie. Zagraża nam  czechosłowacka powtórka z 1939 roku. 

Po izraelskim ciosie, Kaczyński znalazł się w trudnej sytuacji. Pojawił się bowiem nowy kontekst geopolityczny: izolacja Polski nie tylko w Europie, ale również w relacjach z USA. Oznacza to perspektywę geopolitycznej samotności. Niestety, jesteśmy na nią zbyt biedni.

Czaputowicz powinien dogadać się z rządem Izraela w kwestii redakcji nowelizacji ustawy o IPN

Nowelizację ustawy o IPN musi zaakceptować Senat. Przed ostatecznym uchwaleniem nowego prawa, Kaczyński ma czas na konsultację redakcji noweli z rządem Izraela tak, aby zakończyć  eskalujący się konflikt, który grozi blokadą  zakupu Patriotów i oziębłością w stosunkach politycznych z administracją Trumpa. Czy Kaczyńskiego stać na tak subtelny ruch polityczny? Czy lider PiS ustosunkuje się publicznie do roszczeń Netanjahu?

Usztywnienie się Kaczyńskiego w konflikcie z Izraelem napompuje wynik sondażowy PiS. Polskie społeczeństwo w swej znakomitej części manifestuje antysemityzm. Dlatego też domagając się zablokowania ustawy o IPN w obecnej wersji, Netanjahu pompuje poparcie dla PiS. Czy więc Kaczyński jest w stanie poświęcić klika procent sondażowego poparcia dla podjęcia negocjacji  z rządem  Izraela dla wzmocnienia naszej pozycji w NATO i uniknięcia geopolitycznej samotności?

Zmiękczenie pisowskiego stanowiska zaowocuje kampanią putinowskiej agentury w mediach społecznościowych w Polsce. Pojawią się wówczas nagłówki na portalach internetowych, prowadzonych przez nacjonalistyczne bandy, o postaci: Kaczyński stchórzył przed Żydami. Z drugiej jednak strony, konstruktywne negocjacje z Izraelem prowadzone przez MSZ zostaną wysoko ocenione przez centrowy elektorat. 

Puenta

Obecna sytuacja stanowi test dla PiS. Czy partia rządząca zrezygnuje z kilku sondażowych procentów poparcia na rzecz zacieśnienia sojuszu z USA i Izraelem? Tym bardziej, że część opozycji będzie Kaczyńskiemu przeszkadzała w ewentualnej próbie wygaszenia poważnego konfliktu z Izraelem.  Eskalacja wojny dyplomatycznej z żydowskim państwem jest bowiem w interesie niektórych środowisk w niemieckich służbach specjalnych, które uruchomią rozmaite mechanizmy utrudniania procesu unormowania naszych relacji z Izraelem.

Obecna sytuacja wskazuje również kontrwywiadowi nowe zadania: wykrycia rosyjskich agentów lub trolli w administracji sejmowej, odpowiedzialnej za redagowanie dokumentów prawnych. 

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że redakcja nowelizacji ustawy została przeprowadzona niechlujnie w celu wygenerowania konfliktu międzynarodowego z Ukrainą i Izraelem. W zapisie nowych artykułów użyto zwrotu „odpowiedzialność” w znaczeniu potocznym, a nie -  prawnym. Każdy specjalista w zakresie konstruowania norm prawnych musi zauważyć taki bubel. Należy więc wnosić, że dokonano celowo takiej niechlujnej redakcji nowych przepisów prawnych. Jeśli tak, to na czyjeś zamówienie, ze szkodą dla naszego państwa.   

***
Wojciech Krysztofiak - autor artykułów naukowych w czasopismach: „Synthese”, „Husserl Studies”, „Axiomathes”, „Semiotica”, „Filozofia Nauki”, „History and Philosophy of Logic”, „Foundations of Science” (13 artykułów w bazie Web of Science); autor książki “Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad Traktatem logiczno-filozoficznym Wittgensteina (Wydawnictwo Naukowe Semper 2017); stypendysta: The Norwegian Research Council for Science and the Humanities, The Soros Foundation-Open Society Institute; członek The Rationalist International; laureat grantów  badawczych Narodowego Centrum Nauki: w latach 2013-2015 (na temat mentalnych mechnizmów liczenia) oraz w latach 2017-2019 (na temat mechanizmów profilowania przestrzeni narracyjnych); inwigilowany w 1988 roku przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa w operacji pod kryptonimem "Krytyka".  

   










smallseotools.com –  pagerank checker

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz