wtorek, 6 listopada 2018

CZY SĘDZIA IZBY DYSCYPLINARNEJ SĄDU NAJWYŻSZEGO, JAN MAJCHROWSKI POSIADA KWALIFIKACJE PRAWNICZE?


Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, szef Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z ramienia PiS, Jan Majchrowski zaatakował niezwykle brutalnie prof. Wojciecha Sadurskiego. Pisowski sędzia dopuścił się skandalicznego wpisu na planie studiów indywidualnych jednego ze studentów. Majchrowski napisał, iż prof. Wojciech Sadurski „nie odpowiada poziomowi”, który on uważa „za właściwy i odpowiedni dla profesora UW”. Władze uczelni zapowiedziały kroki dyscyplinarne względem pisowskiego wykładowcy i funkcjonariusza.

Znalezione obrazy dla zapytania UW photo
Na UW miernoty usiłują niszczyć wybitnych naukowców

Dorobek naukowy Jana Majchrowskiego

Zgodnie z duchem Gowinowskiej reformy szkolnictwa wyższego, pracownicy naukowi powinni publikować swoje teksty w międzynarodowych czasopismach, figurujących w renomowanych bazach czasopism naukowych, takich jak: Web of Science, Scopus, Springer czy Elsevier. Z punktu widzenia światowych kryteriów oceny pracy naukowej, każdy uniwersytecki profesor powinien być autorem co najmniej kilku artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych, uznawanych jako wartościowe przez światowe środowiska naukowe. Jeśli pracownik naukowy nie wykazuje się na tym polu rywalizacji w okresie kilku lat od uzyskania doktoratu, to pracownika takiego zwalnia się z pracy z powodu braku dorobku naukowego, umożliwiającego ocenę jego dokonań badawczych.

Okazuje się, że Jan Majchrowski w przeciągu całej swojej kariery naukowej nie napisał ani jednego artykułu naukowego, opublikowanego w naukowym czasopiśmie bazy Web of Science oraz Scopus. Z punktu widzenia międzynarodowych kryteriów ewaluacji naukowej, dorobek Majchrowskiego można więc uznać za dosłownie zerowy.

Pisowski prawnik publikuje głównie teksty w języku polskim, które są wydawane przez: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Fundację SPES, Wydawnictwo Wszechnicy Polskiej Szkoły WEyższej TWP, Świat Książki, Presspublika i inne nieznaczące na rynku naukowym oficyny wydawnicze. Tego rodzaju dorobek naukowy jest określany na gruncie bibliometrii (scjentometrii) jako „makulaturowy”.

Z punktu widzenia kryteriów ewaluacyjnych, proponowanych na gruncie reformy Gowina, Majchrowski nie powinien otrzymać habilitacji oraz nauczać w Uniwersytecie Warszawskim z powodu braku dorobku naukowego, zrecenzowanego na światowym rynku naukowym.

Dorobek naukowy prof. Wojciecha Sadurskiego

Profesor Wojciech Sadurski jest najwybitniejszym polskim teoretykiem prawa konstytucyjnego oraz jest jednym z najwybitniejszych w Polsce filozofów prawa. Opublikował on swoje artykuły w takich czasopismach, między innymi, jak: European Constitutional Law Review, Hague Journal on the Rule of Law, Journal of Law, Religion and State, Southeastern Europe, International Journal of Constitutional Law, Ratio Juris, Human Rights Law Review, Israel Law Review, European Law Journal, Oxford Journal of Legal Studies, Philosophical Investigations, Law and Philosophy, Australasian Journal of Philosophy, Political Theory.

Znalezione obrazy dla zapytania wojciech sadurski
prof. Wojciech Sadurski: najwybitniejszy polski naukowiec z dziedziny prawa konstytucyjnego

Wojciech Sadurski jest profesorem Uniwersytetu w Sydney w Australii, Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji oraz Uniwersytetu Warszawskiego.  Występuje w przestrzeni medialnej jako krytyk poczynań politycznych obecnej władzy.

Czy Majchrowski powinien zostać zwolniony z pracy akademickiej?

Dorobek naukowy Majchrowskiego stanowi podstawę do wszczęcia postępowania w kierunku oceny jego kompetencji akademickich. Nie wiadomo bowiem czy Majchrowski zna język angielski lub inny język kongresowy. Nie wiadomo czy jego prace naukowe posiadają jakąkolwiek wartość, skoro nie zostały opublikowane w poważnych, międzynarodowych czasopismach naukowych z dziedziny prawa.

Czy tzw. dorobek naukowy Majchrowskiego był recenzowany przez profesorów mogących pochwalić się  publikacjami figurującymi w uznanych, międzynarodowych bazach czasopism i książek naukowych? Jeśli nie, to czy nie doszło w przypadku tej osoby do nadużycia uzyskania stopnia naukowego za zasługi polityczne lub w oparciu o „najzwyklejsze znajomości”?


Incydent, którego dopuścił się Jan Majchrowski, brutalnie i bez uzasadnienia atakując prof. Sadurskiego, odsłania mizerię polskich nauk prawnych. Dokonania naukowe polskich prawników plasują bowiem nasz kraj w ogonie rankingów państw ze względu na efekty publikacyjne w dziedzinie nauk prawnych. Profesor Sadurski jest tym naukowcem, który sam jeden „wyrabia” ponad 50% dorobku naukowego polskich prawników na światowym rynku akademickich publikacji z dziedziny prawa. Udział Majchrowskiego na tym rynku wynosi 0%.

Wyrzucenie Majchrowskiego z pracy będzie testem reformy Gowina

Minister Gowin nieustannie podkreśla, że celem jego reformy jest  podniesienie poziomu badań naukowych w polskich szkołach wyższych tak, aby nasz wkład w światowy obieg naukowy był zauważalny. Efektywność reformy wymaga wdrożenia odpowiednich standardów akademickich. Jednym z nich jest zwyczaj publikowania artykułów naukowych w międzynarodowych, renomowanych czasopismach naukowych.

Jan Majchrowski spełnia wręcz anty-standard reformy Gowina. Pomimo braku miedzynarodowego dorobku naukowego, pisowski prawnik podniósł rękę na profesora, uznanego w międzynarodowych, akademickich środowiskach prawniczych. Parafrazując Józefa Cyrankiewicza, minister Gowin powinien „obciąć” tę rękę podniesioną na najwyższy w Polsce autorytet w dziedzinie prawa konstytucyjnego.


***
Wojciech Krysztofiak - autor artykułów naukowych w czasopismach z prestiżowych baz bibliograficznych Web of Knowledge i Scopus: „Synthese”, „Husserl Studies”, „Axiomathes”, „Semiotica”, „Filozofia Nauki”, „History and Philosophy of Logic”, „Foundations of Science”; autor książki “Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad Traktatem logiczno-filozoficznym Wittgensteina (Wydawnictwo Naukowe Semper 2017); stypendysta: The Norwegian Research Council for Science and the Humanities, The Soros Foundation-Open Society Institute; członek The Rationalist International; laureat grantów  badawczych Narodowego Centrum Nauki: w latach 2013-2015 (na temat mentalnych mechanizmów liczenia) oraz w latach 2017-2019 (na temat mechanizmów profilowania przestrzeni narracyjnych); inwigilowany w 1988 roku przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa w operacji pod kryptonimem "Krytyka".     


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz