sobota, 3 lutego 2018

WIELKA PORAŻKA PIS - ELEKTORAT NIE CHCE POPIERAĆ ANTYSEMICKIEJ USTAWY O IPN

Po głosowaniu w Senacie, nowelizacja ustawy o IPN została skierowana do prezydenta, aby ten ją podpisał. Pisowska ustawa ustanawia karanie więzieniem tych, wszystkich którzy publicznie przypisują Polakom współodpowiedzialność za  mord na Żydach, jakiego dopuścili się Niemcy podczas II Wojny Światowej. Przegłosowanie ustawy przez Sejm i Senat wywołało ostre reakcje rządów Izraela oraz USA. Amerykański Departament Stanu stwierdził w swoim oświadczeniu, iż uchwalenie ustawy jest w interesie wrogów USA i Polski, a więc – Putina. Ponadto, dodał, iż ostateczne uchwalenie ustawy, a więc podpisanie jej przez prezydenta Dudę, wpłynie negatywnie na relacje Polski z USA i bezpieczeństwo naszego państwa.

Znalezione obrazy dla zapytania obraz IPN
Antysemicki tekst prasowy z 1937 roku nawołujący do gromienia Żydów i żydofilów
(źródło: wikipedia.pl)


Reakcja pałacu prezydenckiego

2 lutego odbyło się spotkanie doradców prezydenckich z Andrzejem Dudą, podczas którego debatowano nad tym, czy prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy w obecnej sytuacji politycznej. Po spotkaniu,  prof. Zybertowicz, uznawany za najważniejszego doradcę prezydenckiego, stwierdził:

Nie jesteśmy samotną wyspą. Żeby sprawnie bronić naszych interesów, wizerunku i prawa do prawdy, musimy równoważyć sytuację związaną na przykład z naszym bezpieczeństwem militarnym.

Słowa Zybertowicza zostały zinterpretowane przez media jako sugestia, iż Andrzej Duda może jednak zawetować pisowską nowelizację ustawy o IPN.

Reakcja PiS na wypowiedź Zybertowicza

W wyniku przecieków ze spotkania Andrzeja Dudy ze swoimi doradcami, PiS postanowił uruchomić kampanię przymuszającą prezydenta do podpisania antysemickiej nowelizacji ustawy o IPN. W tym celu portal internetowy Biały Kruk, wspomagany przez Telewizję Republikę, uruchomił petycję do prezydenta Dudy o podpisanie ustawy o IPN. Akcja ma na celu zebranie kilkaset tysięcy podpisów poparcia dla pisowskiej inicjatywy ustawodawczej, skierowanej przeciwko Żydom. Równolegle Jarosław Kaczyński publicznie obwieścił:

Jestem głęboko przekonany, że prezydent Duda powinien iść tą drogą, którą zapowiadał tzn. podpisać tę ustawę, a jeżeli chodzi o jakieś rozmowy, łagodzenie sytuacji, to może być możliwe tylko wtedy jeżeli my uznamy, że jesteśmy państwem suwerennym.

Wypowiedź lidera PiS stanowić ma wezwanie do sympatyków, aby ci wywarli potężną presję na prezydenta Dudę w postaci petycji o podpisanie nowelizacji ustawy o IPN.

Petycja jawi się jako klęska PiS

Petycję uruchomiono w Internecie w godzinach wieczornych 2 lutego. Do godziny 17.00 3 lutego, podpisało ją tylko 11200 osób. Co więcej została udostępniona na Facebooku ponad 4 tysiące razy. Oznacza to, że w ciągu jednej minuty petycję podpisuje około 5-6 osób. Jest to wynik więcej niż marny i świadczy on o całkowitej porażce Kaczyńskiego.

Dla porównania, tekst opublikowany na blogu Wojciecha Krysztofiaka na temat Dody i Giertycha doczekał się prawie 61 tysięcy odsłon. W rekordowym momencie, dwie godziny po fakcie udostępnienia tekstu na stronie Dody na Facebooku, ponad 100 osób na minutę odsłaniało tekst.


Znalezione obrazy dla zapytania doda photo
Obywateli bardziej interesuje Doda, niż antysemicka krucjata PiS
(źródło: commons.wikimedia)
Apel Kaczyńskiego został więc odrzucony nawet przez członków jego partii. Członkowie ONR również nie kwapią się do wywierania nacisków na prezydenta Dudę. Gdzie więc podziali się uczestnicy Marszu Niepodległości w liczbie 60 tysięcy, którzy  wykrzykiwali hasła o „jebaniu UPA i Bandery”?


Znalezione obrazy dla zapytania onr photo
Czy brygady ONR poprą Kaczyńskiego?
(źródło: Commons.Wikimedia)
Czy sondażowe wyniki poparcia dla PiS stanowią iluzję statystyczną?

Wyniki styczniowych sondaży pokazują prawie 45% poparcie dla PiS. Dlaczego więc tak mała liczba sympatyków partii rządzącej zaangażowała się w akcję promocji antysemickiej ustawy o IPN? Dlaczego wypowiedzi Kaczyńskiego o konieczności podpisania przez prezydenta Dudę nowelizacji ustawy o IPN nie posiadają mocy mobilizacyjnej dla zwolenników PiS?

Przewagę sondażową PiS nad opozycją można wyjaśnić tym, że badania sondażowe obejmują jedynie najbardziej zdeklarowanych zwolenników sejmowych partii, których łączną liczbę można szacować na około 25% wszystkich wyborców. Oznaczałoby to, że elektorat PiS nie powiększył się od 2015 roku, zaś sondażowy sukces rządząca partia zawdzięcza wyłącznie procesowi odwracania się wyborców od PO, Nowoczesnej i PSL.


Jeśli więc na naszym, rodzimym rynku politycznym powstanie nowa partia polityczna, której liderzy przedstawią konstruktywny program społeczno-gospodarczy, to poparcie dla PiS może skurczyć się nawet do 25%. Warunkiem znokautowania PiS przez nową partię jest to, aby jej przywódcy stanowili całkowicie nowe twarze polityczne. Takie środowisko w Polsce istnieje. Funkcjonuje ono wokół Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.


Puenta

Tak rachityczny odzew elektoratu PiS na apel Kaczyńskiego o podpisanie przez prezydenta Dudę nowelizacji ustawy o IPN pokazuje również to, że obywatele Polski nie spieszą się w okazywaniu swoich antysemickich postaw. Antysemicki, ksenofobiczny hałas wznieca w Internecie wyłącznie grupka hejterów, zatrudnionych za marne srebrniki, na posadach w rozmaitych kato-faszystowskich stowarzyszeniach.
  
***
Wojciech Krysztofiak - autor artykułów naukowych w czasopismach: „Synthese”, „Husserl Studies”, „Axiomathes”, „Semiotica”, „Filozofia Nauki”, „History and Philosophy of Logic”, „Foundations of Science” (13 artykułów w bazie Web of Science); autor książki “Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad Traktatem logiczno-filozoficznym Wittgensteina (Wydawnictwo Naukowe Semper 2017); stypendysta: The Norwegian Research Council for Science and the Humanities, The Soros Foundation-Open Society Institute; członek The Rationalist International; laureat grantów  badawczych Narodowego Centrum Nauki: w latach 2013-2015 (na temat mentalnych mechnizmów liczenia) oraz w latach 2017-2019 (na temat mechanizmów profilowania przestrzeni narracyjnych); inwigilowany w 1988 roku przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa w operacji pod kryptonimem "Krytyka".  



  



smallseotools.com –  pagerank checker

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz